Samsung en pahalı telefonlarını kendi ülkesinde satıyor!

Akıllı telefon pazarında, Samsung yıllardır satış adetlerine göre dünyanın en büyük markası konumunu korurken, Apple en yüksek kar marjına ve ortalama satış fiyatına sahip telefonları müşterilerine sunuyor. Ancak hangi ülkelerin tüketicileri en pahalı telefonları tercih ediyor, bu konuda yeni bir rapor dikkat çekici bilgiler içeriyor.

TechInsights isimli analiz firmasının yeni raporuna göre, Samsung’un anavatanı olan Güney Kore, dünyanın en yüksek ortalama telefon satış fiyatına sahip ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, Güney Koreli tüketicilerin ortalama olarak dünyanın en yüksek fiyatlı telefonlarını satın aldıklarını gösteriyor. Önceden bu unvan Japonya’nın iken, 2020 yılında Güney Kore liderliği devraldı ve önümüzdeki yıllarda da bu eğilimin artarak devam etmesi bekleniyor.

Samsung en pahalı telefonlarını kendi ülkesinde satıyor!

Güney Kore, Japonya ve ABD, yüksek ortalama satış fiyatları sayesinde akıllı telefon markaları için büyük önem taşıyor. Bu pazarlarda genelde Apple ve Samsung hakimiyeti söz konusu. Samsung, özellikle yüksek fiyatlı modelleriyle karlılığını artırmayı hedefliyor. Bu bağlamda 1.000$ başlangıç fiyatıyla sunulan ve 1.800$’a kadar çıkan Galaxy Z serisi gibi katlanabilir telefonları piyasaya sürüyor.

Sektör analisti Abhilash Kumar’a göre; “2020 yılına kadar en yüksek ortalama toptan telefon satış fiyatı Japonya’daydı. Ancak 2021 itibarıyla lider pozisyon Güney Kore’ye geçti. Samsung’un yüksek fiyatlı katlanabilir modellerine olan güçlü ve hızlı ilgi, yanı sıra son yıllarda iPhone modellerinin fiyatındaki istikrarlı artış, bu ülkede ortalama satış fiyatlarının yükselmesinin ana sebeplerinden biri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x