Pablo Escobar’ın Kankası, Kolombiya’nın En İyi Kalecisi René Higuita’nın Netflix Belgeseli Çok Beğenildi

Netflix, 90’lı yılların en deli dolu kalecisi olan René Higuita’nın hikayesini belgesel olarak yayınladı. Belgeselde Higuita’nın özel hayatı, futbol kariyeri ve Pablo Escobar ile kanka olmasından dolayı başına gelenler birinci ağızdan harika bir şekilde anlatılıyor. Gelin belgeselin ayrıntılarına hep birlikte bakalım.

René Higuita adını daha önce duydunuz mu? Kendisi bu dünyada görüp görebileceğiniz en ayrıksı ve sıra dışı bir yeteneğe sahip Kolombiyalı kaleci.

1990’lı yıllarda oynayan kaleciler deyince hiç kuşkusuz bütün sporseverlerin aklına Higuita’nın adı gelir. O sadece futbol dünyasına değil ülkesindeki toplumsal olaylara da damga vurmuş ikonik bir karakter.

Tüm dünya onu kalesini terk edip gelen topları uzaklaştırdığı ve hatta ileri doğru sürdüğü riskli oyun tarzıyla tanıyor. Bu yüzden kendisine El Loco yani manyak deniliyor.

Netflix, René Higuita’nın hikayesini geçtiğimiz günlerde tüm dünyaya duyurdu. Luis Ara’nın yönetmenliğini üstlendiği belgesel, Higuita’nın futbol efsanesine dönüşmesini ve özel hayatında yaşadığı sıkıntıları konu alıyor.

Belgesel, Higuita’nın çocukluğundan başlayarak Kolombiya milli takımında neler başardığını anlatıyor. Tüm bu anlatımlarda Higuita’nın ve Kolombiya’daki günlük hayatın Pablo Escobar’ın gölgesinde nasıl kaosa sürüklendiğini izliyoruz.

Çok spoiler vermeyeyim ama Higuita’nın başı uyuşturucu baronu Pablo Escobar ile yakın arkadaş olmasından dolayı epey bir ağrıyor. 1993 yılında meydana gelen bir kaçırma suçundan dolayı hayatı birden değişiyor.

Belgeselde Higuita, eşi, çocukları ve futbolcu arkadaşları 90’lı yıllarda Kolombiya futbolunu ve toplumsal olayları birbirine harmanlayarak ele alıyor. İzlerken ülke milli takımının yabancı ülkelerde uyuşturucu ile anıldığını görüyoruz.

Belgesel ayrıca Higuita’nın tarihin en cesur kurtarışlarından biri olarak sayılan “akrep vuruşu” ile ünlendiğini tekrar izleyiciye hatırlatıyor. 1990’lı yıllarda Kolombiya ne haldeydi, milli takım futbolda neler başardı, Higuita toplumu nasıl etkiledi diye merak ediyorsanız mutlaka izlemenizi öneririm.

Sosyal medyadan belgesele gelen yorumlara bakmadan geçmeyelim: ?

?

?

?

?

?

90’lı yılların futbolunu izleyenler onu bilir. Bilmeyenler ise bu belgeselden çok şey öğrenebilir. Peki siz Higuita’nın belgeselini izlediniz mi? Yorumlara buyrun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x