Otomobil fiyatlarında dengeler tamamen değişti

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, lansmanda yaptığı konuşmada mevcut ekonomik konjonktürde otomotiv piyasasını değerlendirdi.

Yıl sonunda pazarın 1 milyon adetleri göreceğini kaydeden Kılıçer, “Motorizasyon dikkate alındığında, Türkiye otomotiv pazarının normal seviyesi 1 milyon adetlik bir pazar büyüklüğüdür. Umarız önümüzdeki yıllarda da bu seviyede kalmaya devam ederiz” dedi.

Son dönemde tüketicilerin taşıt kredisi kullanımlarında sıkıntılar yaşadığına da dikkat çeken Kılıçer, “Eskiden otomobil alımlarında kredi kullanım oranı yüzde 65’lerdeydi, şimdi yüzde 12’lere düştü. Pazarın geleceğini, tüketicinin finansmana erişimi ve döviz kurundaki stabilizasyon belirleyecek. Son dönemde yapılan düzenlemeler ile otomobil artık yatırım aracı olmaktan çıktı, bundan sonraki süreçte kampanyalar artacaktır” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı, otomobili yatırım aracı olmaktan çıkarma ve piyasadaki kayıt dışılığı ortadan kaldırma hedefi ile son dönemde ikinci el araç satışlarına yönelik birçok yeni düzenlemeyi hayata geçirdi.

Bu kapsamda, online ilan sitelerindeki ikinci el araç fiyatlarının aynı aracın sıfır kilometre fiyatını geçmesi yasaklanırken, satın alınan sıfır kilometre otomobilin 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satılamamasına yönelik kısıtlamaya ise şahıslar da dahil edildi.

Bakanlık son olarak, ikinci el araç ilanlarında spekülasyonlarını ortadan kaldırmak üzere, ilan sitelerinde ikinci el motorlu kara taşıtı ilan sahiplerinin sahte hesaplar üzerinden ilan vermesini yasakladı. Tüm bu düzenlemelerin, otomobilin bir yatırım aracı olmaktan çıkmasında etkili olduğu belirtiliyor.

“YÜKSEK ÖTV HEDEFLERİ DÜŞÜRDÜ”
Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, ZR-V’nin Türkiye’ye sadece 2.0 litre hacminde motor ile gelmesi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Başka pazarlarda ZR-V’nin 1.5 litrelik motor seçeneğinin de bulunduğunu aktaran Kılıçer, “Fakat Honda’nın Avrupa line-up’ını takip ediyoruz ve 1.5 litrelik motor Avrupa homologasyonuna uymuyor. Honda Avrupa’da tamamen hibrit araçlara geçti, dolayısı ile Türkiye’ye getirdiğimiz modeller de bu yönde değişiyor. Tam elektrikli otomobillere geçiş sürecinde hibrit otomobillere güveniyoruz. Avrupa’daki vergilerde emisyon göz önüne alınırken, biz de motor hacmi dikkate alınıyor. 2.0 litre motor yüzünden ZR-V’de yüzde 150 ÖTV’ye geçiş oldu, eğer yüzde 80 ÖTV’de olabilseydi satış olarak daha yüksek adetleri hedefleyebilirdik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x