Kuğu Gölü 147 yaşında Bodrum’da olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali, bu yıl 3-21 Ağustos 2024 tarihlerinde İş Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 2003 yılından bu yana Bodrum’da düzenleniyor.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Bedri Tan Sağtürk’ün katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, bu yıl 21. kez perdelerini açacak olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali’ne ilişkin detaylar aktarıldı. Toplantıda, Aran ve Sağtürk iş birliği anlaşmasını imzaladı.

‘BODRUM BALE FESTİVALİ’NİN 21’İNCİSİNE DESTEK VERMEK BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ’

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, toplantıda yaptığı konuşmada, bankanın kültür-sanat alanındaki faaliyetlerinin İş Sanat çatısı altında yürütüldüğünü söyledi. Geçen yıl Cumhuriyet’in 1002üncü yılı vesilesiyle pek çok toplumsal projeyi hayata geçirdiklerini, bu yıl da Atatürk’ün kurduğu İş Bankası’nın 100’üncü kuruluş yıldönümünün kutlanacağını belirten Aran, “Bizim için çok özel olan bu yılda birçok proje gerçekleştiriyor; spordan bilime, eğitimden çevreye ve kültür-sanata farklı alanlarda ülkemize, topluma katkı sunmak üzere çalışmaya devam ediyoruz. 100. yılımızı coşkuyla kutlayacağımız, ikinci yüzyılımıza doğru adım atma heyecanını yaşayacağımız Ağustos ayında sanatseverlerle buluşacak Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin 21’incisine destek vermek bizim için çok anlamlı ve kıymetli” dedi.

Hakan Aran, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından geçmişten bu yana çok başarılı organizasyonlarla sanatseverlerle buluşan festivalin, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Bodrum’da yapılmasının ülke ve bölge turizmine de katkı sağladığını vurguladı. Aran, “Festivalde sahne alacak tüm bale ve dans topluluklarının, yüksek performanslarıyla izleyicilere unutulmaz anlar yaşatacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

KUĞU GÖLÜ İLK KEZ BODRUM BALE FESTİVALİ’NDE

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Bedri Tan Sağtürk de sahnelenecek 6 eserin 11 temsili ile Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin en zengin programının bu sene sanatseverlerle olacağını söyledi.

Festival programında ilk kez sahnelenecek Kuğu Gölü balesinde sanatseverlerin dünyaca ünlü yıldızların danslarını yakından izleme fırsatı bulacaklarını belirten Sağtürk, şöyle konuştu:

“Brezilya’dan Bodrum Bale Festivali’ne ilk kez konuk olmaları için görüşmelerini sürdürdüğümüz Ricardo Amarante ve Dans Topluluğunun tango adımlarını bale adımları ile birleştirerek nefis bir repertuvarla festivalde yer almasını planlıyoruz. Ülkemizde ve dünya sahnelerinde birçok kez sanatseverlerle buluşturulan ve bu yıl sahnelenişinin 25. yılını kutlayacağımız, tasavvuf ile çağdaş temaların örgüsüyle yolculuk kavramının anlatıldığı ‘Güldestan’ modern dans eseri de Ankara ve İstanbul Müdürlüklerimizin ortak çalışmasıyla muhteşem bir görsel şöleni Bodrumlu sanatseverlerle buluşturacaklar. Bodrum Bale Festivali’nde kostüm, dekor, dans ve müzikleri ile dikkat çekecek önemli bir eser ise bu yıl Türkiye prömiyerini yaptığımız Muhteşem Gatsby eseri olacak. Festivalde bütün temsilleri kapalı gişe sahnelenen Carmen ve Zorba eserleri de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.”

Tan Sağtürk, Devlet Opera ve Balesi olarak her yıl artan eser sayısı ve sanat kalitesiyle yerli ve yabancı sanatseverlere çok daha zengin eserlerle ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Pyotr İlyiç Çaykovski tarafından yazılan ‘Kuğu Gölü’ balesi, ilk kez 147 yıl önce 1877’de sahnelendi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x