İsrail karşıtı haham: Siyonizmden önce Filistin’de barış içinde yaşıyorduk

AA

İsrail’in Hamas baskınını bahane ederek 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşattığı soykırım, işgal ve göçe zorlamalar devam ederken, siyonizm karşıtı Yahudiler de bu vahşete karşı duruşlarını her fırsatta ortaya koyuyor.

Siyonizm Karşıtı Yahudiler Örgütü Neturei Karta International’dan (NKI) Haham Feldman, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen ” İçin Avrupa Zirvesi”nde AA muhabirinin sorularını yanıtladı, Yahudilik ile siyonizm arasındaki farkı anlattı.

“Yahudilik dindir, siyonizm siyasi bir harekettir”

Zirveye katılmak için ABD’nin New York eyaletinden İstanbul’a gelen İsrail karşıtı Ortodoks Haham Feldman, şunları söyledi:

Yahudilik bir dindir, sadece bir din, siyaset içermez. Buna karşılık siyonizm tamamen siyasi bir harekettir, milliyetçilikle ilgilidir ve Yahudi dinini temsil etmez. Ne yazık ki insanlar bu ikisinin aynı olduğunu ve tüm Yahudilerin İsrail’i desteklediğini düşünüyorlar ancak durum böyle değil.

“İsrail devletinin varlığına ve işlediği suçlara karşıyız”

“Benim gibi düşünen yüz binlerce Yahudi var”

Dünyada kendisi gibi düşünen yüz binlerce anti-siyonist Yahudi olduğunu kaydeden Feldman, New York’ta çok güçlü bir anti-siyonist topluluğun bulunduğunu söyledi.

Feldman,

Biz Filistin’e yapılan her şeyin yanlış olduğunu söylüyoruz. Bütün bu suçlar, öldürmeler, çalmalar, baskılar ve en başından beri bütün bir halka uygulanıyor. Bu sadece bugün, son iki ayda gördüğümüz bir soykırım değil. En başından beri Filistin’in işgal edilmesi de yanlıştır, bu bir suçtur.

ifadelerini kullandı

“Tevrat, işlenen tüm bu suçları yasaklamaktadır”

İsrail’in yaptıklarının sadece uluslararası hukuka göre değil, Yahudilik açısından da suç olduğunun altını çizen Feldman, “Tevrat işlenen tüm bu suçları yasaklamaktadır.” şeklinde konuştu.

“Tanrı’nın iradesiyle savaşmamız ve devlet kurmamız yasak”

Feldman, İsrail hiç suç işlememiş ve bölgede insanlar barış içinde yaşıyor olsaydı bile Yahudi öğretileri gereği İsrail’e karşı çıkacaklarını kaydetti.

Yahudi öğretilerinin temelinin Yahudilerin sürgünde olmasına dayandığını belirten Feldman, “Tanrı’nın” iradesiyle savaşmalarının ve egemen bir devlet kurmalarının inançlarına göre yasak olduğunu söyledi.

“Siyonizmden önce Filistin’de barış içinde yaşıyorduk”

Feldman,

Tüm bunlar sona ermelidir. Eğer bu işgali tümüyle durdurursak, umarım barışçıl bir şekilde ve kimsenin acı çekmesine izin vermeden, geçmişte var olan barışı bir kez daha göreceğiz. Siyonizmin icadından önce Filistin’de barış içinde yaşıyorduk ve bu gelecekte de olabilir, umarım olacaktır.

dedi.

“Siyonizm, Yahudi halkını temsil etmiyor”

“İşgalin olmadığı, baskının olmadığı, tüm yerli halka tüm haklarının iade edildiği tek devletli bir çözüm” istediklerine dikkati çeken Feldman, hem Müslümanların hem Hıristiyanların ve hem de Yahudilerin Filistin’in yerli nüfusunun bir parçası olduğunu, siyonizm hareketinin Yahudi halkını temsil etmediğini vurguladı.

“Netanyahu tam bir ikiyüzlü”

Feldman, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarının başladığı günlerde sürekli “kutsal metin”lere atıf yapmasını ise şu sözlerle değerlendirdi:

Bu tam bir iki yüzlülük. Netanyahu seküler birisi, siyonizm hareketi seküler bir hareket, bunlar takip etmeyi reddettikleri dini kullanıyor. Söz konusu dinde yasaklanmış olan suçları haklı çıkarmak için kötüye kullanıyorlar. Bu hiç mantıklı değil ve bu tam bir iki yüzlülük.

İsrail karşıtı NKI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları bazı Yahudi gruplar tarafından da ağır şekilde eleştiriliyor.

Ortodoks Yahudilerden oluşan ve merkezi ABD’de bulunan Neturei Karta International kuruluşu da İsrail’e yönelik en ağır eleştirileri yapan gruplardan biri.

NKI üyeleri, çeşitli platformlarda ve katıldıkları etkinliklerde, siyonizmin Yahudiliği temsil etmeyen bir ideoloji olduğunu anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x